APC NetShelter SX AR3003SP 12U Server Rack Enclosure 600mm x 900mm w/ Sides, Black, Shock Packaging
£907.05 Ex. VAT
In Stock: Delivery schedule confirmed upon order processing.
APC NetShelter SX. Type: Freestanding rack, Rack capacity: 12U, Maximum weight capacity: 272 kg, Key lock, Adjustable feet, Cable management, International Protection (IP) code: IP20, Castor wheels. Weight: 54 kg. Product colour: Black
Feature-rich rack enclosure optimized for easy installation, managing cables, integrating power distribution, and maximizing airflow.
Includes: Casters, Comms cable, Doors, Key(s), Leveling feet, Pallet ramps, Reusable packaging, Roof, Side panels.
Full specifications for this model are listed below.
| Side panels included | Yes |
|---|---|
| Depth | 900 mm |
| Height | 658 mm |
| Weight | 54 kg |
| Width | 600 mm |
| Product colour | Black |
| Package weight | 108 kg |
| Certification | UL 2416, UL 60950-1 |
| Package width | 750 mm |
| Package height | 960 mm |
| Package depth | 1070 mm |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Mounting depth (max) | 75.6 cm |
| Key lock | Yes |
| Frame type | Closed |
| Castor wheels | Yes |
| Mounting depth (min) | 19.1 cm |
| Back door construction | Perforated |
| Side panel key lock | Yes |
| Removable back door | Yes |
| Adjustable mounting rails | Yes |
| Removable front door | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cable management | Yes |
| Removable side panels | Yes |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
Our specialists are here to help assess compatibility, compare suitable alternatives, or talk through your configuration needs before committing to a solution.
Contact us today for a no-obligation chat.
Below you’ll find alternative models, suitable software and services that pair with this solution – helping you to avoid compatibility issues, reduce support overhead and deploy with confidence.
Not all deployments fit standard configurations. If you’re weighing up options or want a second opinion on your setup, our team is here to help with honest, straightforward advice backed by decades of vendor knowledge.




Not sure which model is right for your environment? Our specialists can help you select the right platform for your infrastructure requirements.