Smart-UPS X 120V External Battery Pack Rack/Tower
£643.14 Ex. VAT
In Stock: Delivery schedule confirmed upon order processing.
APC Smart-UPS. Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery voltage: 120 V, Product colour: . Weight: 60.9 kg, Width: 178 mm, Height: 432 mm. Package width: 586 mm, Package height: 330 mm, Package depth: 633 mm
Hot-swappable batteries
Ensures clean, uninterrupted power to protected equipment while batteries are being replaced
User-replaceable batteries
Increases availability by allowing a trained user to perform upgrades and replacements of the batteries reducing Mean Time to Repair (MTTR)
Scalable runtime
Allows additional run time to be quickly added as needed.
Intelligent battery management
Maximizes battery performance, life, and reliability through intelligent, precision charging.
Rack/Tower convertible
Protects the initial investment in the UPS when migrating from tower to rack-mount environment.
Full specifications for this model are listed below.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Depth | 483 mm |
| Width | 178 mm |
| Height | 432 mm |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Storage temperature (T-T) | -15 – 45 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
| Product colour | Black |
| Package weight | 65.5 kg |
| Package height | 330 mm |
| Package depth | 633 mm |
| Package width | 586 mm |
| Certification | REACH |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery life | 3 year(s) |
| Battery capacity | 1200 VAh |
| Battery voltage | 120 V |
| Hot-swap battery | Yes |
| Weight | 60.9 kg |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Our specialists are here to help assess compatibility, compare suitable alternatives, or talk through your configuration needs before committing to a solution.
Contact us today for a no-obligation chat.
Below you’ll find alternative models, suitable software and services that pair with this solution – helping you to avoid compatibility issues, reduce support overhead and deploy with confidence.
Not all deployments fit standard configurations. If you’re weighing up options or want a second opinion on your setup, our team is here to help with honest, straightforward advice backed by decades of vendor knowledge.




Not sure which model is right for your environment? Our specialists can help you select the right platform for your infrastructure requirements.