Smart-UPS, Line Interactive, 2200VA, Rackmount 2U, 230V, 8x IEC C13+2x IEC C19 outlets, SmartConnect Port+SmartSlot, AVR, LCD
£1,354.00 Ex. VAT
In Stock: Delivery schedule confirmed upon order processing.
APC Smart-UPS 2200VA LCD RM 2U 230V with SmartConnect. UPS topology: Line-Interactive, Output power capacity: 2.2 kVA, Output power: 1980 W. AC outlets quantity: 9 AC outlet(s), USB port type: USB Type-A, Serial interface type: RJ-45. Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery life (max): 5 year(s), Battery recharge time: 3 h. Form factor: Rackmount, Product colour: , Metallic, Rack capacity: 2U. Width: 480 mm, Depth: 683 mm, Height: 86 mm
Full specifications for this model are listed below.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Cable length | 2 m |
| pa_i_ethernetlanrj4_2312_1 | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Package weight | 49.7 kg |
| Weight | 42.3 kg |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Surge energy rating | 375 J |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 – 45 °C |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
| Noise level | 55 dB |
| Products per pallet | 8 pc(s) |
| Certification | CE, EAC, EN 60950, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, GS Mark, IRAM, RCM, VDE, WEEE |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Response time | 6 ms |
| Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) | 5% |
| Depth | 683 mm |
| Height | 86 mm |
| Width | 480 mm |
| AC outlets quantity | 9 AC outlet(s) |
| Power protection features | Over voltage |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Input operation voltage (max) | 302 V |
| Input operation voltage (min) | 151 V |
| Waveform | Sine |
| Number of batteries supported | 1 |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 980 mm |
| Package height | 254 mm |
| Cables included | RS-232, USB cable |
| Rack mount kit | Yes |
| Serial interface | Yes |
| USB port | Yes |
| Serial interface type | RJ-45 |
| SmartSlot | Yes |
| Software CD | Yes |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Low battery alarm |
| Rack capacity | 2U |
| USB port type | USB Type-A |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Replacement battery cartridge | RBC43 |
| Sustainability certificates | Green Premium, RoHS |
| Display type | LCD |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
Our specialists are here to help assess compatibility, compare suitable alternatives, or talk through your configuration needs before committing to a solution.
Contact us today for a no-obligation chat.
Below you’ll find alternative models, suitable software and services that pair with this solution – helping you to avoid compatibility issues, reduce support overhead and deploy with confidence.
Not all deployments fit standard configurations. If you’re weighing up options or want a second opinion on your setup, our team is here to help with honest, straightforward advice backed by decades of vendor knowledge.




Not sure which model is right for your environment? Our specialists can help you select the right platform for your infrastructure requirements.