Smart-UPS X-Series 48V External Battery Pack Rack/Tower
£633.47 Ex. VAT
In Stock: Delivery schedule confirmed upon order processing.
APC Smart-UPS. Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery voltage: 48 V, Number of batteries included: 2 pc(s). Weight: 28.6 kg, Width: 432 mm, Height: 89 mm. Package width: 589 mm, Package height: 246 mm, Package depth: 620 mm
Hot-swappable batteries
Ensures clean, uninterrupted power to protected equipment while batteries are being replaced
Intelligent battery management
Maximizes battery performance, life, and reliability through intelligent, precision charging.
Rack/Tower convertible
Protects the initial investment in the UPS when migrating from tower to rack-mount environment.
Full specifications for this model are listed below.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Depth | 490 mm |
| Width | 432 mm |
| Height | 89 mm |
| Product colour | Black |
| Package weight | 35.5 kg |
| Package height | 246 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package width | 589 mm |
| Certification | REACH, PEP, EOLI |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery life | 5 year(s) |
| Battery voltage | 48 V |
| Hot-swap battery | Yes |
| Weight | 28.6 kg |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Our specialists are here to help assess compatibility, compare suitable alternatives, or talk through your configuration needs before committing to a solution.
Contact us today for a no-obligation chat.
Below you’ll find alternative models, suitable software and services that pair with this solution – helping you to avoid compatibility issues, reduce support overhead and deploy with confidence.
Not all deployments fit standard configurations. If you’re weighing up options or want a second opinion on your setup, our team is here to help with honest, straightforward advice backed by decades of vendor knowledge.




Not sure which model is right for your environment? Our specialists can help you select the right platform for your infrastructure requirements.