Basic Rack PDU , Input: 208V , Input Connections: NEMA L14-30P , Cord Length: 28 feet ( 8.53 meters ) , Output: 208V , Output Connections: NEMA L6-30R
£550.98 Ex. VAT
In Stock: Delivery schedule confirmed upon order processing.
APC Rack PDU Extender, Basic, 2U, 30A, 200/208V. Product colour: . Input connection type: NEMA L14-30P, Output connections: 4x NEMA L6-30R. Cable length: 8.53 m, Certification: cUL Listed,CSA C22.2 No. 107.1,METI Denan,UL 1778,UL Listed, RoHS. Nominal input voltage: 208 V, AC input frequency: 50 – 60 Hz, Nominal output voltage: 208 V. Dimensions (WxDxH): 437 x 89 x 89 mm, Weight: 6.36 kg
Rack-Mountable
Includes horizontal, vertical, and toolless-mount varieties. Puts power where it is needed most – in the racks near the equipment.
Single input power source
Supply power from one branch whip to multiple pieces of equipment, conveniently powering rack-mount equipment. Saves time and money during installation by using one branch whip and standard connections.
Wide range of input and output connections
Product family includes a variety of input and output connections to distribute 120V, 208V, or 230V power to multiple outlets. Having a variety of inputs and outputs allow users to adapt to varying power requirements. APC offers units that bring up to 14.4kW using a single branch whip.
Full specifications for this model are listed below.
| Output connections | 4x NEMA L6-30R |
|---|---|
| Input connection type | NEMA L14-30P |
| Certification | cUL Listed,CSA C22.2 No. 107.1,METI Denan,UL 1778,UL Listed, RoHS |
| Maximum input current per phase | 30 A |
| Nominal input voltage | 208 V |
| Maximum total current draw per phase | 24 A |
| Cable length | 8.53 m |
| Load capacity | 4992 VA |
| Product colour | Black |
| Dimensions (WxDxH) | 437 x 89 x 89 mm |
| Weight | 6.36 kg |
| Nominal output voltage | 208 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
Our specialists are here to help assess compatibility, compare suitable alternatives, or talk through your configuration needs before committing to a solution.
Contact us today for a no-obligation chat.
Below you’ll find alternative models, suitable software and services that pair with this solution – helping you to avoid compatibility issues, reduce support overhead and deploy with confidence.
Not all deployments fit standard configurations. If you’re weighing up options or want a second opinion on your setup, our team is here to help with honest, straightforward advice backed by decades of vendor knowledge.




Not sure which model is right for your environment? Our specialists can help you select the right platform for your infrastructure requirements.