Rack PDU, Metered, , 12A/208V, 10A/230V, 50/60 Hz, 8x IEC 320 C13, IEC-320 C14, 444 x 102 x 44 mm, 1730 g
£448.64 Ex. VAT
In Stock: Delivery schedule confirmed upon order processing.
APC AP7820B. PDU types: Metered, Rack capacity: 0U/, Mounting: Horizontal/Vertical. AC outlets quantity: 8 AC outlet(s), AC outlet types: C13 coupler, Power plug: C14 coupler. Cable length: 1.98 m, Certification: cUL, C-tick, CE, CSA, FCC 15 A, GOST, UL 60950, UL, VDE, VCCI. Monitoring: Current, Power, Voltage. Nominal input voltage: 208-230 V, Maximum current: 15 A, AC input frequency: 50 – 60 Hz
Marketing Features
Local Current Monitoring Display
The aggregate current draw per power distribution unit is displayed on the unit via a digital display. The local digital display helps installers avoid overloaded circuits by providing a visible warning when the current draw is close to the maximum amperage draw of the strip.
Local and web-based monitoring
Status available to customers both in the data center and remotely
Alarm Thresholds
Define alarm thresholds in order to avoid overloaded circuits. Network and visual alarms inform the user of possible problems.
Load indicator LED
Indicates overload and warning conditions based on the user-defined alarm thresholds. Alerts users of potential overloaded circuits.
Wide range of input and output connections
Product family includes a variety of input and output connections to distribute 120V, 208V, or 230V power to multiple outlets. Having a variety of inputs and outputs allow users to adapt to varying power requirements. APC offers units that bring up to 14.4kW using a single branch whip.
Agility
Wide range of input and output connections
Product family includes a variety of input and output connections to distribute 120V, 208V, or 230V power to multiple outlets. Having a variety of inputs and outputs allow users to adapt to varying power requirements. APC offers units that bring up to 14.4kW using a single branch whip.
Single input power source
Supply power from one branch whip to multiple pieces of equipment, conveniently powering rack-mount equipment. Saves time and money during installation by using one branch whip and standard connections.
Rack-Mountable
Includes horizontal, vertical, and toolless-mount varieties. Puts power where it is needed most – in the racks near the equipment.
Full specifications for this model are listed below.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Mounting | Horizontal/Vertical |
| Input connection type | IEC-320 C14 |
| Certification | cUL, C-tick, CE, CSA, FCC 15 A, GOST, UL 60950, UL, VDE, VCCI |
| Maximum input current per phase | 15 A |
| Nominal input voltage | 208-230 V |
| Maximum total current draw per phase | 10 A |
| Maximum current | 15 A |
| Cable length | 1.98 m |
| Load capacity | 2300 VA |
| Product colour | Black |
| Package weight | 2.91 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 470 x 337 x 64 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 444 x 102 x 44 mm |
| Weight | 1.73 kg |
| Nominal output voltage | 208-230 V |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| PDU types | Metered |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
| LED indicators | Yes |
| Power plug | C14 coupler |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Maximum power | 2300 W |
| Rack capacity | 0U/1U |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Sustainability certificates | RoHS |
Our specialists are here to help assess compatibility, compare suitable alternatives, or talk through your configuration needs before committing to a solution.
Contact us today for a no-obligation chat.
Below you’ll find alternative models, suitable software and services that pair with this solution – helping you to avoid compatibility issues, reduce support overhead and deploy with confidence.
Not all deployments fit standard configurations. If you’re weighing up options or want a second opinion on your setup, our team is here to help with honest, straightforward advice backed by decades of vendor knowledge.




Not sure which model is right for your environment? Our specialists can help you select the right platform for your infrastructure requirements.