Easy UPS On-Line SRV Ext. Runtime, 1000VA, 230V, w / External Battery Pack
£527.46 Ex. VAT
In Stock: Delivery schedule confirmed upon order processing.
APC SRV1KIL. UPS topology: Double-conversion (Online), Output power capacity: 1 kVA, Output power: 800 W. AC outlet types: C13 coupler, Power plug: C14 coupler, AC outlets quantity: 3 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery recharge time: 4 h. Form factor: Tower, Product colour: , Display type: LCD. Width: 145 mm, Depth: 288 mm, Height: 223 mm
For small to medium businesses, APC by Schneider Electric delivers a new category of UPSs designed for essential power protection needs even in the most unstable power conditions. APC Easy UPS 1 Ph Online is a versatile, high quality, cost competitive UPS developed to handle a wide voltage range, inconsistent power conditions and delivering the quality millions of IT professionals trust around the world.
Full specifications for this model are listed below.
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
|---|---|
| Serial ports quantity | 1 |
| Weight | 9.3 kg |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 4 h |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Surge energy rating | 600 J |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 50 °C |
| Non-operating altitude | 0 – 14763.6 m |
| Certification | CE, IEC 62040-1-1, IEC 62040-1-2 |
| LED indicators | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |
| Depth | 288 mm |
| Height | 223 mm |
| Width | 145 mm |
| Power plug | C14 coupler |
| AC outlets quantity | 3 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Crest factor | 3:1 |
| Automatic battery test | Yes |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Input operation voltage (max) | 280 V |
| Input operation voltage (min) | 160 V |
| Waveform | Pure sine |
| Auto-restart | Yes |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Cables included | USB cable |
| Manual | Yes |
| Serial interface | Yes |
| USB port | Yes |
| Serial interface type | RS-232 |
| SmartSlot | Yes |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Low battery alarm, Overload alarm |
| ECO mode | Yes |
| Battery width | 23.5 cm |
| Battery depth | 36.5 cm |
| Battery height | 33 cm |
| Battery weight | 10.6 kg |
| Input frequency | 40/70 Hz |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Display type | LCD |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
Our specialists are here to help assess compatibility, compare suitable alternatives, or talk through your configuration needs before committing to a solution.
Contact us today for a no-obligation chat.
Below you’ll find alternative models, suitable software and services that pair with this solution – helping you to avoid compatibility issues, reduce support overhead and deploy with confidence.
Not all deployments fit standard configurations. If you’re weighing up options or want a second opinion on your setup, our team is here to help with honest, straightforward advice backed by decades of vendor knowledge.




Not sure which model is right for your environment? Our specialists can help you select the right platform for your infrastructure requirements.