Easy UPS On-Line SRV RM, 2000 VA, 230V, w / Rail Kit
£651.74 Ex. VAT
In Stock: Delivery schedule confirmed upon order processing.
APC SRV2KRIRK. UPS topology: Double-conversion (Online), Output power capacity: 2 kVA, Output power: 1600 W. Power plug: C14 coupler, Serial interface type: RS-232. Form factor: Rackmount, Product colour: , Display type: LCD. Width: 437 mm, Depth: 462 mm, Height: 86 mm. Nominal output voltage: 230 V, Nominal input voltage: 230 V
APC Easy UPS On-Line SRV RM 2000 VA 230V with Rail Kit.
High quality, Double-conversion On-line UPS designed for essential power protection needs even in the most unstable power conditions.
Includes: CD with software, Rack Mounting support rails, User Manual.
Full specifications for this model are listed below.
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
|---|---|
| Serial ports quantity | 1 |
| Weight | 18.2 kg |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Surge energy rating | 600 J |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 50 °C |
| Non-operating altitude | 0 – 14763.6 m |
| Certification | CE, IEC 62040-1-1, IEC 62040-1-2 |
| LED indicators | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |
| Depth | 462 mm |
| Height | 86 mm |
| Width | 437 mm |
| Power plug | C14 coupler |
| Automatic battery test | Yes |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Input operation voltage (max) | 280 V |
| Input operation voltage (min) | 160 V |
| Waveform | Sine |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Manual | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| Serial interface | Yes |
| USB port | Yes |
| Serial interface type | RS-232 |
| SmartSlot | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Battery width | 55.1 cm |
| Battery depth | 59.9 cm |
| Battery height | 14.2 cm |
| Battery weight | 20.7 kg |
| Input frequency | 40/70 Hz |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Display type | LCD |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
Our specialists are here to help assess compatibility, compare suitable alternatives, or talk through your configuration needs before committing to a solution.
Contact us today for a no-obligation chat.
Below you’ll find alternative models, suitable software and services that pair with this solution – helping you to avoid compatibility issues, reduce support overhead and deploy with confidence.
Not all deployments fit standard configurations. If you’re weighing up options or want a second opinion on your setup, our team is here to help with honest, straightforward advice backed by decades of vendor knowledge.




Not sure which model is right for your environment? Our specialists can help you select the right platform for your infrastructure requirements.