2200VA, 1980W, 151-302V / 220-240V, 365J, 11 outlets, VRLA, 45dB, LCD,
£1,021.09 Ex. VAT
In Stock: Delivery schedule confirmed upon order processing.
APC SMT2200I. UPS topology: Line-Interactive, Output power capacity: 2.2 kVA, Output power: 1980 W. AC outlet types: C13 coupler, C19 coupler, IEC Jumpers, Power plug: C20 coupler, AC outlets quantity: 11 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery recharge time: 3 h, Replacement battery cartridge: RBC55. Form factor: Tower, Product colour: , Display type: LCD. Width: 197 mm, Depth: 544 mm, Height: 435 mm
Full specifications for this model are listed below.
| Weight | 60700 kg |
|---|---|
| Package weight | 61.9 kg |
| Weight | 48.8 kg |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Number of output IEC jumpers | 2 |
| Surge energy rating | 365 J |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 – 45 °C |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
| Noise level | 45 dB |
| Certification | CE, CSA, EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, RCM, VDE, REACH |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Depth | 544 mm |
| Height | 435 mm |
| Width | 197 mm |
| Power plug | C20 coupler |
| AC outlets quantity | 11 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler, IEC Jumpers |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Input operation voltage (max) | 302 V |
| Input operation voltage (min) | 151 V |
| Waveform | Sine |
| Output frequency regulation | 47 – 53, 57 – 63 Hz |
| Number of batteries supported | 1 |
| Package width | 381 mm |
| Package depth | 762 mm |
| Package height | 699 mm |
| Cables included | RS-232, USB cable |
| Resource CD | Yes |
| SmartSlot | Yes |
| Software CD | Yes |
| Audible alarm modes | Low battery alarm |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Replacement battery cartridge | RBC55 |
| Sustainability certificates | Green Premium, RoHS |
| Display type | LCD |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
Our specialists are here to help assess compatibility, compare suitable alternatives, or talk through your configuration needs before committing to a solution.
Contact us today for a no-obligation chat.
Below you’ll find alternative models, suitable software and services that pair with this solution – helping you to avoid compatibility issues, reduce support overhead and deploy with confidence.
Not all deployments fit standard configurations. If you’re weighing up options or want a second opinion on your setup, our team is here to help with honest, straightforward advice backed by decades of vendor knowledge.




Not sure which model is right for your environment? Our specialists can help you select the right platform for your infrastructure requirements.