Smart-UPS SRT 8000VA 230V
£5,461.71 Ex. VAT
In Stock: Delivery schedule confirmed upon order processing.
APC Smart-UPS On-Line. UPS topology: Double-conversion (Online), Output power capacity: 8 kVA, Output power: 8000 W. AC outlet types: C13 coupler, C19 coupler, Power plug: Terminal, AC outlets quantity: 10 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery capacity: 1728 VAh, Battery life (max): 5 year(s). Form factor: Rackmount/Tower, Product colour: , Display type: LCD. Width: 263 mm, Depth: 715 mm, Height: 432 mm
APC Smart-UPS On-Line,8000 Watts /8000 VA,Input 230V /Output 230V, Interface Port Contact Closure, RJ-45 Base-T, RJ-45 Serial, Smart-Slot, USB, Extended runtime model
Includes: CD with software, Documentation CD, Installation guide, Temperature Probe, USB cable, Warranty card
Full specifications for this model are listed below.
| Weight | 114428 kg |
|---|---|
| Package weight | 126.8 kg |
| Weight | 111.8 kg |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 1.5 h |
| Number of output IEC jumpers | 3 |
| Surge energy rating | 480 J |
| Hot-swap battery | Yes |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 – 45 °C |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
| Noise level | 55 dB |
| Products per pallet | 1 pc(s) |
| Certification | REACH, CE, CE Mark, EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, IRAM, RCM, VDE |
| LED indicators | Status |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |
| Depth | 715 mm |
| Height | 432 mm |
| Width | 263 mm |
| Surge protection | Yes |
| Power plug | Terminal |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Crest factor | 3:1 |
| Cold start | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Input operation voltage (max) | 476 V |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Number of output phases | 1 |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | Yes |
| Output frequency regulation | 50/60 Hz |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 1000 mm |
| Package height | 461 mm |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | USB cable |
| Serial interface | Yes |
| USB port | Yes |
| Serial interface type | RJ-45 |
| SmartSlot | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | Web/SNMP Management Card |
| Software CD | Yes |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Battery capacity | 1728 VAh |
| Input frequency | 40 – 70 Hz |
| Sustainability certificates | RoHS, ENERGY STAR |
| Display type | LCD |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
Our specialists are here to help assess compatibility, compare suitable alternatives, or talk through your configuration needs before committing to a solution.
Contact us today for a no-obligation chat.
Below you’ll find alternative models, suitable software and services that pair with this solution – helping you to avoid compatibility issues, reduce support overhead and deploy with confidence.
Not all deployments fit standard configurations. If you’re weighing up options or want a second opinion on your setup, our team is here to help with honest, straightforward advice backed by decades of vendor knowledge.




Not sure which model is right for your environment? Our specialists can help you select the right platform for your infrastructure requirements.