Smart-UPS X 2200VA – 1980 W, 230V, 50/60Hz, USB, 645 J, 4U, 38.64 kg
£1,304.68 Ex. VAT
In Stock: Delivery schedule confirmed upon order processing.
APC Smart-UPS. UPS topology: Line-Interactive, Output power capacity: 2.2 kVA, Output power: 1980 W. AC outlet types: C13 coupler, C19 coupler, Power plug: C20 coupler, AC outlets quantity: 10 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery capacity: 702 VAh, Typical backup time at full load: 9.8 min. Form factor: Rackmount/Tower, Product colour: , Stainless steel, Rack capacity: 4U. Width: 178 mm, Depth: 483 mm, Height: 432 mm
Smart-UPS,1980 Watts /2200 VA,Input 230V, 230V /Output 230V, Interface Port SmartSlot, USB, Extended runtime model, Rack Height 4 U
Includes: CD with software, Rack Mounting brackets, Smart UPS signalling RS-232 cable, USB cable, User Manual
Full specifications for this model are listed below.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Cable length | 2 m |
| Typical backup time at full load | 9.8 min |
| Typical backup time at half load | 25.3 min |
| Package weight | 47.7 kg |
| Weight | 38.6 kg |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Number of output IEC jumpers | 2 |
| Surge energy rating | 645 J |
| Hot-swap battery | Yes |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 – 45 °C |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
| Noise level | 55 dB |
| Products per pallet | 6 pc(s) |
| Certification | CE, CSA, EAC, EN 50091-1, EN 50091-2, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, FCC Part 15 CL A, IEC 60950, IRAM, RCM, UL 1778, VDE, WEEE, REACH |
| LED indicators | Status, Battery replacement |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Depth | 483 mm |
| Height | 432 mm |
| Width | 178 mm |
| Surge protection | Yes |
| Efficiency | 98.1% |
| Power plug | C20 coupler |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Cold start | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| Output operation voltage (min) | 208 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Input operation voltage (max) | 280 V |
| Input operation voltage (min) | 140 V |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | Yes |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Output frequency regulation | 50/60 Hz |
| Package width | 586 mm |
| Package depth | 633 mm |
| Package height | 330 mm |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | RS-232, USB cable |
| Manual | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| USB port | Yes |
| SmartSlot | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Packaging content | Web/SNMP Management Card |
| Software CD | Yes |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Battery capacity | 702 VAh |
| Hold time (max) | 10 ms |
| Hold time (min) | 2 ms |
| Rack capacity | 4U |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Display type | LCD |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
Our specialists are here to help assess compatibility, compare suitable alternatives, or talk through your configuration needs before committing to a solution.
Contact us today for a no-obligation chat.
Below you’ll find alternative models, suitable software and services that pair with this solution – helping you to avoid compatibility issues, reduce support overhead and deploy with confidence.
Not all deployments fit standard configurations. If you’re weighing up options or want a second opinion on your setup, our team is here to help with honest, straightforward advice backed by decades of vendor knowledge.




Not sure which model is right for your environment? Our specialists can help you select the right platform for your infrastructure requirements.