3000 VA, 2700 W, 230 V, RJ-45, USB, SmartSlot, 2U, 432x635x85 mm, 31.3 kg
£2,664.39 Ex. VAT
In Stock: Delivery schedule confirmed upon order processing.
APC Smart-UPS On-Line SRT. UPS topology: Double-conversion (Online), Output power capacity: 3 kVA, Output power: 2700 W. AC outlet types: C13 coupler, C19 coupler, Power plug: C20 coupler, Serial interface type: RJ-45. Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery capacity: 505 VAh, Typical backup time at full load: 4 min. Form factor: Rackmount, Product colour: , Rack capacity: 2U. Width: 432 mm, Depth: 635 mm, Height: 85 mm
A versatile UPS developed for unstable power conditions worldwide
Smart-UPS On-Line provides high-density, double-conversion, online power protection for servers, voice/data networks, medical labs, and light industrial applications. The Smart-UPS On-Line is capable of supporting loads from 2.2 kVA – 10 kVA in a rack/tower convertible chassis. The 6 kVA, 8 kVA, and 10 kVA models feature unity output power factor enabling them to support power-hungry blade servers or heavily loaded equipment racks. When business-critical systems require runtime in hours, not minutes, Smart-UPS On-Line can be configured with multiple battery packs to meet aggressive runtime demands.
The included PowerChute Network Shutdown management software provides unattended graceful shutdown of network operating systems. Models 5 kVA to 10 kVA include an integrated network management card for remote management. The entire Smart-UPS On-Line family provides value to customers with demanding power conditions, including a very wide input voltage window, extremely tight output voltage regulation, frequency regulation, internal bypass, and input power factor correction.
Full specifications for this model are listed below.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Cable length | 2.44 m |
| Typical backup time at full load | 4 min |
| Typical backup time at half load | 11.8 min |
| Package weight | 39.3 kg |
| Weight | 31.3 kg |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Surge energy rating | 340 J |
| Hot-swap battery | Yes |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 – 45 °C |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
| Noise level | 55 dB |
| Products per pallet | 6 pc(s) |
| Certification | CE, VDE, RCM, EAC, IEC/EN 62040-1, IEC/EN 62040-2, UL-1778, FCC 15 A, CSA |
| LED indicators | Battery replacement |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) | 2% |
| Depth | 635 mm |
| Height | 85 mm |
| Width | 432 mm |
| Surge protection | Yes |
| Efficiency | 92% |
| Power plug | C20 coupler |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Crest factor | 3:1 |
| Power protection features | Overload |
| Cold start | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Input operation voltage (max) | 275 V |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | Yes |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Package width | 599 mm |
| Package depth | 871 mm |
| Package height | 246 mm |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Output voltage | 230 V |
| Quick installation guide | Yes |
| Serial interface | Yes |
| USB port | Yes |
| Serial interface type | RJ-45 |
| SmartSlot | Yes |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Battery capacity | 505 VAh |
| Audible alarm modes | Battery replacement |
| Rack capacity | 2U |
| Input frequency | 40 – 70 Hz |
| Sustainability certificates | Green Premium, RoHS |
| Display type | LCD |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
Our specialists are here to help assess compatibility, compare suitable alternatives, or talk through your configuration needs before committing to a solution.
Contact us today for a no-obligation chat.
Below you’ll find alternative models, suitable software and services that pair with this solution – helping you to avoid compatibility issues, reduce support overhead and deploy with confidence.
Not all deployments fit standard configurations. If you’re weighing up options or want a second opinion on your setup, our team is here to help with honest, straightforward advice backed by decades of vendor knowledge.




Not sure which model is right for your environment? Our specialists can help you select the right platform for your infrastructure requirements.