48 V 1kVA 1.5kVA, 432x85x536 mm
£732.32 Ex. VAT
In Stock: Delivery schedule confirmed upon order processing.
APC SRT48BP. Output power capacity: 1.5 kVA. Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery life (max): 5 year(s). Form factor: Tower, Product colour: . Width: 85 mm, Depth: 536 mm, Height: 432 mm. Products per pallet: 6 pc(s)
Hot-swappable batteries
Ensures clean, uninterrupted power to protected equipment while batteries are being replaced
Full specifications for this model are listed below.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Package weight | 37 kg |
| Weight | 29.9 kg |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Hot-swap battery | Yes |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 – 45 °C |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
| Products per pallet | 6 pc(s) |
| Depth | 536 mm |
| Height | 432 mm |
| Width | 85 mm |
| Package width | 594 mm |
| Package depth | 749 mm |
| Package height | 244 mm |
| Output voltage | 48 V |
| Manual | Yes |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
Our specialists are here to help assess compatibility, compare suitable alternatives, or talk through your configuration needs before committing to a solution.
Contact us today for a no-obligation chat.
Below you’ll find alternative models, suitable software and services that pair with this solution – helping you to avoid compatibility issues, reduce support overhead and deploy with confidence.
Not all deployments fit standard configurations. If you’re weighing up options or want a second opinion on your setup, our team is here to help with honest, straightforward advice backed by decades of vendor knowledge.




Not sure which model is right for your environment? Our specialists can help you select the right platform for your infrastructure requirements.